Ligipääs kinnistule ja selle puudumine

Ligipääs kinnistule ja mida tähendab selle puudumine

Ligipääs kinnistule on inimeste jaoks nii elementaarne, kuid Lahe Kinnisvara kutseline vanemmaakler Li Otsing ütleb, et ligipääsu puudumist kinnistule avalikult teelt tuleb ikkagi ette. Samas täna on see juba harvem juhus ning inimeste suhtumine olukorda on muutumas.

Ligipääs kinnistule – ostjad teavad seda enne ostusooritamist uurida ja küsida

“Viimase viie aasta jooksul on toimunud hulgaliselt vaidlusi teede kasutamise teemal, palju abi on olnud meediast teadlikkuse tõstmisel. Seetõttu on tänaseks saavutatud olukord, kus ostjad eelistavad ligipääsuga kinnistut igal juhul muudele variantidele, ka pangad ei soovi tagatiseks probleemset kinnisvara,” lisab maakler Otsing.

Mida tähendab ligipääsu puudumine kinnistule?

Servituudi puudumise miinuseks on kindluse puudumine, et koduomanik pääseb igal ajal oma koju. “Pearu ja Andres pole aga kuskile kadunud ja elavad endiselt eestlaste hulgas. Leidub inimesi, kes peavad oma põhiõiguseks mitte lubada teistel oma maatükile astuda,” kirjeldab Otsing olukordi klientide muredest.

Kõik me tahame elada probleemide vähest elu ning hirm, et naaber keelab ühel ilusal päeval ligipääsu kodule, on ärevust tekitav olukord. Siinkohal olen kokku puutunud maaomanikega, kes küll ei keela tee kasutamist, kuid ametlikku servituuti siiski ei anna. De jure ei anna suusõnaline kokkulepe siiski piisavat kindlust ning ostu-müügitehingut sellise kinnistuga on keeruline teha. Ka pangad ei finantseeri kinnistu ostu, millel puudub juurdepääs avalikult teelt või kehtiv servituut, kuid koostöös kliendiga hindavad pangad servituudi seadmise võimalikkust ning sel juhul seatakse finantseerimise tingimuseks tähtaeg, mille jooksul servituut teele saab seatud.

Kust alustada, kui kinnistule ligipääs puudub?

Kui servituuti seatud ei ole, on esmalt mõistlik naabriga jutuajamine maha pidada ning selgitada olukorda ning põhjust, miks servituuti tahetakse. Soovitan ka kohaliku omavalitsusega nõu pidada, teinekord on võimalik tee võõrandada ning muuta avalikult kasutatavaks teeks. Kui kaks eelmist viisi ei anna tulemust, jääb üle kohtusse pöörduda. Viimaste aastate jooksul on tulnud piisavalt kohtulahendeid, mis aitavad saavutada kokkuleppeid erateede kasutamiseks.

Kui Teil on küsimusi või soovite kinnisvaraalast nõustamist maakler Li Otsing, võtke ühendust. Kinnisvara konsultatsiooni hinnakirja leiate SIIT:

Nõuandev artikkel avaldati väljaandes Geenius.

Sirli Nurm

Kinnisvara konsultant-maakler. Põhja-Eesti maaklerite juht
+372 5560 2153
sirli.nurm[ät]lahekinnisvara.ee