Üle naabri maa sõitmise kohta tegi Riigikohus hiljuti otsuse. Selle Riigikohtu hiljutise lahendiga muutis Riigikohus juurdepääsutee talumistasu arvutamise põhimõtteid, ütleb vandeadvokaat Erki Vabamets Triniti blogis. Senisest kolmest komponendist koosneva tasu asemel andis Riigikohus juhise, et maaomanikule tuleb hüvitada tema kinnisasja väärtuse vähenemine ja kehtestas selleks ka matemaatilise valemi.
Viimased umbes seitse aastat on kohtupraktika olnud juurdepääsu talumistasu osas suhteliselt muutumatu ja selge. Kui soovid saada juurdepääsu üle võõra maatüki, on selle omanikul õigus saada:
Sellist seisukohta kinnitas Riigikohus viimati 20. aprillil 2022. tsiviilasjas nr 2-19-5997.
Vaid vähem kui poolteist kuud hiljem lahendas Riigikohus jälle juurdepääsutasu vaidlust ja andis „kohtupraktika ühtlustamiseks ja edasiarendamiseks“ vaidluse lahendada Riigikohtu tsiviilkolleegiumi kogu koosseisule. Seitsmest kohtunikust koosnev kolleegium andis 1. juunil 2022.a tehtud lahendis (ts.asi 2-19-20416) juhise, et üle võõra maa juurdepääsu määramisel tuleb maaomanikule hüvitada tema kinnisasja väärtuse vähenemine. Selleks tuleb kohtul välja selgitada kinnisasja väärtus ilma juurdepääsutee talumise kohustuseta ning see, kui palju juurdepääsutee talumise kohustus kinnisasja väärtust vähendab. Vahe tuleb maaomanikule perioodiliste (iga-aastaste) maksetega hüvitada.
juurdepääsutasu iga-aastane makse = kinnisasja väärtuse vähenemine (koormatiste
vaba ja koormatud kinnisasja väärtuste vahe) × diskontomäär
Diskontomäärana tuleb kasutada võlaõigusseadusest tulenevat viivisemäära (mis on hetkel 8% aastas).
EVS 875-12 p 6.5.1 sätestab, et kitsenduste olemasolul tuleb maatüki kui terviku hindamisel kitsendustega arvestada viisil ja mahus, millega turg arvestab. Sama punkti kontekstis saab tõlgendada ka koormatiste mõju vara turuväärtuse kujunemisele.
Lihtsamad on juhud, kus koormatise mõju on konkreetselt määratletav. Näiteks ei ole omanikul koormatise tõttu võimalik vastavat osa kinnistust enam sihipäraselt kasutada, kirjeldab väärtuse vähenemist lihtsustatult järgnev loogika:
väärtuse vähenemine = kinnistu vastava osa turuväärtuse ühikhind * koormatise alla jääv maa-ala.
Keerulisemad on juhud, kus mõju hindamine on pigem tunnetuslik, mistõttu võib mõju hindamine jääda konkreetse hindaja subjektiivseks arvamuseks. Näitena võib välja tuua olukorrad, kus koormatise seadmisel on oluline mõju olemasoleva kinnistu ja sellel paikneva elamu privaatsusele. Privaatsuse vähenemise hindamine on hindamispraktikas keeruline ja seotud paljuski emotsiooni ja tunnetusega.
Kuna Eesti varahindamise standardis puudub põhjalikum selgitus koormatiste mõju hindamise kohta, jääb vastava mõju hindamine tihtilugu väga hindajakeskseks ülesandeks. Kui Teil on küsimusi või vajate kinnisvara hindamist, võtke ühendust kinnisvara hindajaga.
Samas lahendis selgitas Riigikohus, et kui juurdepääsutasu on eeltoodud viisil välja arvestatud, siis eelduslikult hõlmab see ka hüvitist kaotatud kasutuseeliste, kinnisasja korrashoiukulude ja maamaksu eest. Seega varem kehtinud tasukomponente enam arvestama ei pea.
“Minu arvates ei pruugi selline hüvitise arvutamise metoodika alati õiglase tulemuseni viia,” ütleb Vabamets.
TRINITI vaidluste töögrupp on osalenud paljudes juurdepääsuvaidlustes ja kui teil on antud teemaga seoses küsimusi, siis võtke meiega julgesti ühendust.
Kommentaari autor on vandeadvokaat Erki Vabamets. Kommentaar ilmus Lahe Kinnisvara kodulehel autori nõusoleku.