Kinnisvaraturg aastal 2021 - mida oodata, kommenteerib Lahe Kinnisvara vanempartner ja maakler Andrus Viks.
Kinnisvaraturg 2021 aastal – mida oodata? Oma arvamusest Postimehele kirjutab Lahe Kinnisvara vanempartner ja maakler Andrus Viks. Kõik sõltub nagu ikka majanduse käekäigust, inimeste sissetulekute kasvamisest või kahanemisest, viiruse arengutest ja piirangutest. 2020. aasta viimases kvartalis Harjumaa ja Tallinna korteriturg taastus – ostumüügitehingute arv kasvas rohkem kui aasta varem samal perioodil ning ka hinnad liikusid vaikselt ülespoole. Selleks aastaks on aga konkreetseid turuarenguid raske teha, sest tundmatuid muutujaid, mis on seotud viirusega, on võrrandis liialt palju.
Eelmisel aastal käis kõvemat moodi raha juurdetrükk ning laenuvõtmine, riikide toetuspaketid majanduse käigushoidmisel ja need meetmed viivad paratamatult mingi aeg raha kiirema odavnemiseni. Ehk piltlikult öeldes, kui täna saad soovitud kätte ühe hinnaga, saab tulevikus sama pisut teistsuguse hinnaga vōi sama hinnaga, aga kehvema toote. Tuletame korra meelde krooni aega. Kohvitassi hinda mäletab keegi veel? Kas oleks tulnud kõne alla maksta 70 krooni tassi eest? Nii on see ka kinnisvaraga – tänase summaga ostad tulevikus lihtsalt vähem, sest raha läheb odavamaks.
Seda küsimust on küsitud vast kõikide kinnisvaras tegutsevate inimeste käest. Sõltub eeskätt Covid-19 viiruse arengutest, piirangutes. Kuid kui valitsused ja keskpank jätkavad raha juurde pumpamist Euroopa majandusse, võiks loota, et vähemalt see aasta toimib turg kenasti ja on tõusukursil. Räägin siinkohal suurematest tõmbekeskustest.
Kui asukoha, hinna ja kvaliteedi suhe paigas, siis müüdud nad saavad. Harjumaa ja Tallinna korterite 2020 ostmüügitehingute kõrgemat hinnataset varasemast aastast hoiavad just tehingud uusarenduste korteritega. Tallinnas, Kristiines kerkis detsembriks 2020 korterite ostumüügitehingute keskmine hind 36% võrreldes sama aasta märtsikuuga.
Muidugi peab arendaja olema hästi kapitialiseeritud. Kui puhvrit üldse ei ole ja turg peaks ära jäätuma nagu see oli aasta esimeses pooles, siis osad arendused, millel puhvrit polnud läksid lihtsalt pankrotti. Eks seal võis ka teisi põhjuseid olla ning viirus andis lihtsalt viimase surmahoobi.
Vana lause, et müüja müüb alati enda jaoks liiga odavalt ja ostja liiga kallilt, tundub ka täna au sees olevat.
Päris elus on nii, et kui sul on vajadus ja võimekus, siis kasuta seda.
Enamus inimesed soetavad endale kinnisvara, et parandada oma elutingimusi ning alles siis vaatavad investeeringu poole. Kodu soetamist ei saa mõõta halva või hea ajaga vaid vajadusega. Aga ka kodu on loomulikult ju investeering. Kinnisvara on pikaajalise investeeringuna olnud plussis. Ega keegi poleks 1,5 aastat tagasi ettegi kujutanud, et 2020. kevadel on viirus kogu planeeti nii haaranud, et enamus riike on lukus. Hoolimata sellistest ennenägematutest asjadest, kinnisvara väärtus ikkagi ajas kasvab. Kõige rohkem sõltub pikaajaline kinnisvarainvesteering asukohast ja demograafiast.
Arvuta oma võimalused alati läbi ning kui tegutsed laenurahaga, arvesta ka sellega, et turul võib olla tagasilööke, kuid pikas perspektiivis oled ikkagi võitnud. 10-15 aasta lõikes ei ole kinnisvara odavamaks ju läinud ja sissetulekud on kasvanud. Mõlemat väidet kinnitab ka statistika.
Vaadake, millist kinnisvara meie müüme aastal 2021.
Kui Teil on küsimusi või soovite müüa enda kinnisvara, pöörduge artikli autori Andrus Viksi poole. Andrus tegutseb kinnisvaraturul aastast 2003.