Kasutusluba ja kinnisvara dokumentatsioon

Puuduliku dokumentatsiooni tõttu võib kinnisvaratehing venima jääda või tuleb müüjal hinnast alla lasta, hoiatab Lahe Kinnisvara jurist ning kutseline kinnisvara hindaja Artjom Juuse.

Kinnisvaramaaklerid puutuvad oma töös igapäevaselt kokku teemaga, kui inimene soovib oma kinnisvara müüma hakata ja tema korteril või maja juurde- või ümberehitusel ei ole kasutusluba või Ehitisregistris olevad andmed ei klapi tegelikkusega. Sellise üllatuse osaliseks saavad sagedamini need, kes ostnud kinnisvara aastaid tagasi.

Juuse toob näiteks ühe ridaelamuboksi. „Maja oli ehitatud eelmisel sajandil, Ehitisregistris oli korteri kohta märge „pooleliolev“. Selleks, et taoline elupind saaks kasutusloa, tuleb korda ajada mitmed teised dokumendid. Antud juhul puudus korstnapühkija akt, elektriaudit. Tegemata oli ka geodeetiline mõõdistus.“

Juuse lisab, et ekspertide juurde on praegusel ajal pikad järjekorrad ja tehing võib venida mitu kuud. Kõnealuse ridaelamuboksi puhul tuli pank lõpuks ostjale vastu ja soostus andma laenu tingimusel, et uus omanik etteantud tähtajaks dokumentatsiooni korda ajab ja hoonele kasutusloa taotleb. Müüja tuli omalt poolt alla kinnisvara hinnas.

Kas Teil on küsimusi kasutusloa ja kinnisvara dokumentatsiooni kohta? Kirjutage Artjom Juusele. Aitame ka kasutusloa taotlemise protsessiga, küsige hinnapakkumist:

Artjom Juuse

Kutseline kinnisvara hindaja. Tase 6. Jurist. Kinnisvara seadustaja. EKHÜ juhatuse liige
+372 5336 6079
artjom.juuse[ät]lahekinnisvara.ee

    4. veebruaril viis Lahe Kinnisvara kutseline hindaja Eda Erissaar läbi Äripäeva veebiseminari “Mida teha, kui kinnisvaral on dokumentatsioon korrast ära”.

    Artikkel veebiseminari teemaga ilmus Äripäeva Kinnisvarauudised portaalis