Kommenteerib Lahe Kinnisvara maakler Tauno Pajuri, kel kogemust kinnisvaramaaklerina üle 25 aasta.
“Esmalt võiks vaadata ja välja valida sobiv projekt, mida plaanitakse rajada. Siinkohal tuleks lisaks meeldimisele vaadata ka üle see, et ei oleks väga keeruliste insenertehniliste lahendustega detaile, näiteks konsool (väljaulatuv osa). Siin on lihtsalt ohukohad, kus inimesed ise omamata spetsiaalset insenertehnilist haridust ei oska õigesti hinnata tööde maksumust ja eks raskemate lahenduste tegemiseks vajatakse ka üldjuhul vastava kogemusega ehitusettevõtjat,” toob maakler Pajuri esmase välja.
“Mida keerulisemaks läheb projekt, seda reaalsem on oht, et elamu ise tegemisel võidakse sul lihtsalt nahk üle kõrvade tõmmata või saadakse kokku ehitajaga, kellel tegelikult puudub vastav kogemus antud töö teostamiseks,” lisab Pajuri.
Tänane ehitusseadus näeb ette ehituse järelevalve kaasamise. See on kindlasti vajalik ja ei jookse mööda külge maha ka mõne ehitusalast kogemust omava sõbra olemasolu, kes aitaks läbi viia vajalikud pakkumise päringud ehitustööde teostamisele. Ka kõige kogenumad ehitajad ütlevad, et tehes väga täpse eelarve, võib ikkagi igaks juhuks sinna sisse planeerida ca 10% lisaraha. Kui seda enne vaja ei lähe, siis siseviimistluse ja sisustamise juures kipub tihti puudu jääma. Välja arvatud juhul kui on tehtud ka sisekujunduslahendus, kus kõik vajalik juba eelnevalt lõplike pakkumistega kaetud.
“Ise ehitamine on odavam ja ei ole müüt, kuid peab olema tehtud väga põhjalik eeltöö/eelarve,” ütleb Pajuri. Reaalset kogemust omava inimese olemasolu on ise ehitamise juures ääretult vajalik, et oleks koht, kust nõu küsida. Lisaks oleks hea, kui oskad ise ehitusjooniseid luua ning lugeda. Hea oleks teada seltskonda ehitusmehi, kelle kätte tööd saab usaldada. Hunnikus olevat ehitusmaterjali, mis on rikutud ja millega hiljem midagi peale hakata ei ole, ei ole ju kellelegi vaja. Mõnikord, mõne tuhande euro kokkuhoid võib hiljem valusalt kätte maksta ja paarist tuhandesest suuremast kulust saab jooksvalt paarkümmend tuhat.
Olles ise maaklerina müünud palju erinevaid maju ja nõustanud kliente, kes soovivad majaomanikuks saada, on mul neile alati soojaks soovituseks, et esimene maja katsu osta võimalikult lähedane oma unistuste majale, kus elada sooviksid. Teine ehita selliselt, et saaksid selle soovi korral müüa oma sõbrale ja kolmas päris omale. Loogika peitub siin selles, et esimese majaga saad aru, millist maja vajaks sinu pere, kuidas tõused, kuhu liigud, palju sa vajad panipaiku jne. Siis ehitadki endale esimese oma ehitatu ja peale seda saad aru, mis võiks olla veel väheke teisiti, et see kodu/maja teeniks parimal võimalikul viisil sinu peret. Kindlasti on maja ehitamine tore väljakutse, kuid paljud, kes selle läbi teinud ja üksinda, ei soovi parema meelega seda taas ette võtta. See eeldab inimeselt väga suurt organiseerimisvõimet ja ka head närvi.
Lahe Kinnisvara turundusjuht kirjeldab enda pere kogemust elamu ehitamisega:
Kinnisvara hindamise sooviga helistage kutselisele hindajale:
Kui Teil on küsimusi kasutusloa taotlemise kohta, võtke ühendust Artjom Juusega:
Artikkel ilmus Geenius portaalis.