Hispaaniasse kinnisvara ostmine

Hispaaniasse kinnisvara ostmine

Hispaaniasse kinnisvara ostmine on hea mõte, kui soovite suurema osa aastast päikesevalgust näha ja suvel ka kuumemaid kraade nautida, kui Eestis võimalik on. Kui soovite osta soojale maale kinnisvara, soovitame Teil pidada nõu Lahe Kinnisvara kutselise hindaja ja partneri Tanel Allasega. Tanel Allas omab kohapealseid kontakte, kes soovi korral aitavad sobiva kinnisvara leida ning korrektselt tehingu teostada. Allas ise on kohapeal tutvunud erineva Hispaania kinnisvaraga Hispaania erinevates piirkondades.

Kuidas alustada Hispaaniasse kinnisvara ostmisega?

Esmane, mis peaks teada olema on hinnapiir, finantseerimine ja enda vajadused. Hinnapiiriga pange paika, mis on hinnavahemik, kuhu ostuhind peaks mahtuma. Finantseerimise osas mõelge välja, kas saate osta ainult omafinantseeringuga või teil on vaja pangalaenu. Lahe Kinnisvara maaklerid oskavad siinkohal nõu anda ja suunata panga kliendihalduri poole nõustamisele. Maakleri kaudu võetakse pangast huvilisega kiiresti ühendust.

Hispaania kinnisvara hinnainfo

Esmase ülevaate kinnisvara hinnatasemest saab näiteks idealista.com, mis sarnaneb Eesti kinnisvara portaalidele. Erinevuseks on see, et kohapealsetel maakleritel on nö oma ühine andmebaas, kus müügiobjektid kirjas ja mida näevad vaid maaklerid. Enamus objekte nö avalikku pakumisse ei jõuagi. Veel on erisus selles, et ise idealista.com olevatele kuulututele kirjutades ja helistades ei pruugigi ühendust saada, kuna paljud ei oska vajalikul tasemel inglise keelt või ei võta lihtsalt välismaiseid telefonikõnesid vastu. Allase kogemusele tuginedes, kes viimati 2025. aasta jaanuaris proovis helistada ja umbes kümnest pöördumisest ainult ühega õnnestus kontakti saada, kuid näitama nädala jooksul ei jõudnudki. Ülejäänutele inglisekeelsetele kirjadele vastust ei tulnud ning telefonid olid valdavalt hispaaniakeelsed automaatvastajatega, mis soovitasid saata e-kirja.

Millist Hispaania kinnisvara valida ja kuhu?

Millist kinnisvara ja kuhu valida, sõltub teie vajadustest:

  1. Asukoht ja naabruskond, millised on nõuded ja vajadused asukohast tulenevalt. Kas väiksem kompleks või linnamelu keskel, kaugus merest või sisemaa, transpordiühendus, kas naabruskonnas on kohalikud või eurooplased, kas soovite kinnisvara lühiajalise rendi pinnaks või pigem püsielukohaks endale.
  2. Vajadused, millisel eesmärgil kinnisvara soetate. Sellest tulenevalt mõelge tubade arvule, kas olemas peaks olema: rõdu/terrass või aianurk, bassein või ühine bassein, panpaik, parkimiskoht, spordirajatised. Nii nagu eelmises punktis kirjutatud, algab vajaduste määramine sellega, kas ostate kodu või teise kodu, suvila või kinnisvara väljarentimise eesmärgil.

Kui eelnev läbi mõeldud ja teada, saab kohapealne maakler sobivad objektid välja otsida ja kokku leppida aja, et saaksite nendega tutvumas käia ja sobiva välja valida.

Mõningad näited kinnisvarast:

Costa Blanca, Alicantes, kus Allas ise on juba käinud kinnisvaraga tutvumas, on palju kinnisvaraarendusi. Suurim hõlmas umbes 50 ha, mida ehitati. Hinnad ja pakutav kinnisvara on seinast seina: alates remontivajavast 2toalisest korterist hinnaga 37 000 € kuni näiteks katuseterrassiga 5toaline rendimaja + enda elamisega umbes 250 000 €.

Hispaania Torrevieja ja La Mata piiril kinnisvara:

Kui Teid mõni kinnisvara huvi pakkus, saatke küsimus Tanel Allasele.

Hispaaniasse kinnisvara ostmine – kuidas seda teha ja kuidas protsess välja näeb?

“Esmalt tuleb taotleda endale N.I.E ehk Número de Identidad de Extranjero ehk eestlaste mõistes isikukood välismaalastele,” ütleb Lahe Kinnisvara kutseline hindaja, piirkonnajuht Tanel Allas. N.I.E koodiga käib kogu ametlik asjaajamine Hispaanias, see on üheaegselt nii isikukood kui maksude maksmise identifikatsiooni kood. N.I.E koodi on vaja Hispaanias kinnisvara soetamiseks ja see peab olemas olema vähemalt enne notariaalse ostu-müügitehingu sooritamist.

Kõige soodsam on NIE taotleda Tallinnas asuvast Hispaania saatkonnast (https://www.exteriores.gob.es/Embajadas/tallin/et/Paginas/index.aspx). Kõige lihtsam kohapeal palgates selleks advokaadi, kes aitab täita vajalikud dokumendid ja toimetab edasi, kuni N:I:E koodi väljastamiseni, samuti aitab avada pangas arveldusarve. Kohapeal iseseisvalt seda protsessi läbi teha on üsnagi aeg nõudev ja keerukas, eriti kui puudub keeleoskus… pigem ei soovita-)

Kuidas taotleda vajalikku N.I.E koodi?

N.I.E koodi taotlemiseks on 3 võimalust:

  1. Taotleda seda ise Hispaanias kohapeal – seda saab teha Hispaanias politseiameti büroodes. EL kodanikuna on vaja täita taotluse vorm ning võtta kaasa koopia EL passi põhilehest. Politseiameti büroosse minnes võta kaasa ka EU pass. Politseiametis tegeleb N.I.E koodiga immigratsiooni ametnik. Eriti hea on, kui politseiameti lähedal on panga kontor, sest peate peale taotluse esitamist tasuma riigilõivu. Peate jälgima ka, millises Hispaania piirkonnas N.I.E koodi taotlete, sest protseduur võib erineda.
  2. Taotleda N.I.E koodi läbi Hispaania saatkonna (asub Tallinnas) – valmis peab olema täitma dokumendi koos enda pildiga ning valmis peab olema ka põhjendamiseks, miks soovitakse N.I.E koodi.
  3. Taotleda N.I.E koodi läbi volitatud, juriidilise esindaja Hispaanias. Seda varianti soovitan kasutada, kui olete ise Hispaanias kohapeal. Sel juhul on vaja notariaalset volitust N.I.E koodi taotlemiseks Teie eest. Lisaks on vaja notariaalset kinnitatud koopiat taotleja passist. Kui teete volituse ja passi koopia väljaspool Hispaaniat (s.t Eestist), on vaja need dokumendid apostillida. Kuid peate enne olema veendunud, et Hispaania notarid hiljem ka Teie väljaspool Hispaaniat tehtud notariaalseid ja apostillitud dokumente aktsepteerivad.

N.I.E kood olemas, mis edasi?

Järgmisena tuleb avada Hispaanias pangakonto. Selleks on vaja ka N.I.E koodi. Pangakontot on vaja selleks, et juba vanaisade aegadest makstakse kinnisvara eest Hispaanias pangatšekiga. Pangakontot on vaja hiljemalt 1 nädal enne kinnisvara ostu-müügitehingu toimumist, et oleks võimalik vajadusel tšekk saada. Lihtsaim viis on palgata selleks advokaat, kuna siis on kindel et ajaliselt kõik sujub.

Hispaaniasse kinnisvara soetamine pangalaenuga

Kui soovite finantseerida Hispaania kinnisvara ostu pangalaenuga või vähemalt osaliselt finantseerida pangalaenuga, alustage finantseerimise küsimist Lahe Kinnisvara maaklerilt ja enda Eesti kodupangast. Lahe Kinnisvara maaklerit soovitame, kuna pangahaldurid regulaarselt koolitavad maaklereid oma teenustest ja tingimustest ning maakleri kaudu tulnud finantseerimise päringutele, vastavad haldurid kiirelt. Enamasti soovib Eestis resideeruv pank Eestis asuva kinnisvara lisatagatist, et finantseerida kinnisvara ostu väljaspool Eestit Euroopa Liidus. Kuna Hispaanias kehtib euro, ei pea Te siinkohal eraldi pangas üle küsima valuutariske.

Kui soovite finantseerida kinnisvara soetamist Hispaania panga abiga, soovitame kohe peale N.I.E koodi saamist piirkonna pankadega ühendust võtta, s.t küsige abi maaklerilt või advokaadilt, kes juba teie eest pankadega suhtlevad. Viimati (jaanuaris 2025.a) uurides võimalusi finantseerimiseks olid tingimused valdavalt järgmised, omafinantseering ca 60% ja intress ca 4%. Vajalik esitada sissetuleku osas eelmise aasta Eesti maksudeklaratsioon.

Tüüpilised kinnisvara ostu-müügilepingud Hispaanias kinnisvara soetamisel

Erinevus Eestiga on see, et nii broneerimislepingut kui ka meie mõistes võlaõiguslikku ostu-müügilepingut ei sõlmita notaris, alles meie mõistes asjaõigusleping sõlmitakse notaris ja sellele järgneb ka omanike muudatuse kanne meie mõistes kinnistusraamatus.
Kinnistusraamatu kanne Hispaanias on võimalik üksnes notariaalse lepingu tulemusel, seetõttu soovitamegi seda välismaalastele.

Broneerimisleping

Broneerimislepingus fikseerib müüa ostja huvi. Enamasti on see mõni päev kehtiv ilma broneerimistasuta. Broneerimistasu arvestatakse soetamise hinna sisse ehk läheb lõplikust hinnast maha, kuid kui ostja loobub ikkagi ostust, siis broneerimistasu enamasti tagastamisele ei kuulu.

Võlaõiguslik ostu-müügileping

Meie mõistes võlaõiguslik ostu-müügileping on see leping, milles ostja ja müüja lepivad kokku kindlad tingimused, milliste tingimustega ostja ostab kinnisvara ja müüa müüb ning millal tehakse lõplik ostu-müügitehing. Selle lepingu kehtivuse ajal koostatakse notariaalne ostu-müügileping, mille koostab Hispaanias enamasti advokaat. Advokaate on väga palju, aga tavapärasel on maakleril endal välja kujunenud advokaadid, kellega ta koostööd teeb ning ise otsida polegi vaja, kui just pole soov nö enda advokaati kasutada. Advokaat selgitab ka välja kõik võimaliku (mittevastavused, võlad, koormatised jms) et kinnisvara andmed oleksid korrektsed ja vastaksid seadusest tulenevatele nõuetele. Võlaõigusliku lepingu tasu on enamasti 10% kinnisvara hinnast, mis arvestatakse samuti ostuhinna sisse. See tasu tasutakse, kas maakleri, advokaadi või notari deposiidikontole. Kui nüüd lõplikust ostu-müügilepingu sõlmimisest peale nn võlaõigusliku lepingu sõlmimist ostja ikkagi taganeb, läheb see tasutud 10% müüjale. Kui müüja taganeb lepingust peale seda nn võlaõiguse lepingu sõlmimist, siis peab müüja ostjale tagasi kandma 10% sissemakstud summa + veel lisaks 10% trahviks ja ostja kulude katmiseks.

Notariaalne ostu-müügileping

Nn Hispaania kinnistusraamatusse tehakse omandisuhte muutmise kanne üksnes peale notariaalse tehingu sõlmimist. Hispaanias ei ole notar kohustatud kogu lepingut osapooltele tutvustama, vaid ainult olulisema. Lisaks osapoolte andmetele on lepingus kirjas ka kinnisvara kirjeldus, võimalikud kohustused, notarikulude katmine. Need kirjutab sisse maakler või jurist.

Notar kontrollib üle isikut tõendavad dokumendid ja kas need langevad inimestega kokku, maksude identifikatsiooni koodid, kui ettevõte soetab kinnisvara, notar vaatab ka Äriregistri väljavõtet, lisaks veel vaatab üle kinnisvara kohta kehtiva kande Kinnistusraamatus. Notar vaatab üle ka maksud seoses kinnisvara soetamisega ning kontrollib ostja tšeki päritolu.
Kui notariaalne ostu-müügitehing on toimunud, informeerib notar Kinnistusraamatut. Muutmiskande jaoks on aga vaja ostu-müügilepingu originaali ning tõestust, et maksud on tasutud. See on ostja kohustus. Samuti aitab tehingu tegemisel abiks olnud advokaat ümber vormistada kommunaalteenuste lepingud.

Kui soovite meie nõustamist, toimub hinnastamine tunni hinna alusel: 75 €/h, lisandub käibemaks. Kui lisanduvad teiste ametiasutuste tasud, anname sellest teada.

Tanel Allas

Võru-, Valga ja Põlvamaa piirkonna juht. Kutseline kinnisvara hindaja. Tase 6. Maakler
+372 5351 5322
tanel.allas[ät]lahekinnisvara.ee