Kuidas lõpetada kaasomandit, selgitab Lahe Kinnisvara partner ja maakler Tauno Pajuri. 1. Kaasomandi saab lõpetada kõigi kaasomanike ühisel kokkuleppel. 2. Kui seda kokkulepet ei saavutata, siis läbi kohtusse hagi andmise on võimalik samuti nõuda kaasomandi lõpetamist.
Kaasomanike omavahelisel kokkuleppel kaasomandid lõpetatakse tavaliselt korteriomanditeks jagamisega, kui kinnisasja olemus seda võimaldab. See on võimalik vaid juhul, kui see pole välistatud seaduse või kaasomanike notariaalse kokkuleppega. Selleks on tarvis ehitisregistrisse korterite sisse kandmist, kui neid juba seal pole, kohalikust omavalitsusest hoonejaotusplaanidele kinnitust ja nende alusel notaris korteriomandite registriosade avamist.
Kui kaasomanikud kokkulepet ei saavuta, otsustab kohus tuginedes jagamist taotleva kaasomaniku ehk hageja nõudele, kuidas asi jagatakse.
Selleks on järgmised võimalused:
Üldiselt lähtutakse põhimõttest, et kaasomand tuleb lõpetada viisil, mis koormab kaasomanikke kõige vähem.
Lugege ka Kaasomandi artiklisarja esimest ja teist osa:
Kui Teil tekkis küsimusi kaasomandi kohta, saate tellida Lahe Kinnisvara partnerilt ja maaklerilt Tauno Pajurilt konsultatsiooni. Võtke ühendust:
Kui olete jõudnud kaasomandi müügiga kohtusse ning Teil on vaja eksperthinnangut, võtke ühendust kutselise vara hindaja ja kohtueksperdiga: Karin Lapp