Tundub, et kinnisvaraturul läheb kaubaks kõik, mida pakutakse. Paremad pakkumised napsatakse kohe, mõned ei jõuagi avalikku müüki ja need, mis avalikku müüki jõuavad lähevad tihtipeale enampakkumisele. Kes on tänane koduostja? Kas pigem noor, kes ostab oma esimese kodu, pere, kes kolib väiksemalt pinnalt suuremale, vanemad inimesed, kes loobub maamajast ja kolib linnakorterisse elusügist nautima?
Küsisime sama küsimuse, kes on tänane koduostja, kolmelt eri piirkonna maaklerilt.
Viljandi kinnisvaraturul on kohalike ostjate kõrval silma jäänud ka need, kes otsivad oma perega võimalusi luua rahulikku ja turvalist elukeskkonda, analüüsib Viljandi kinnisvaraturgu Lahe Kinnisvara Viljandi maakler Viljar Kütt. „Nad müüvad maha oma korteri pealinnas ja soetavad siis Viljandisse väikese laenulisaga endale maja,” kirjeldab Kütt.
„Samuti olen üha enam täheldanud, et Viljandisse soovivad osta madalama korruse kortereid ka vanemaealised inimesed, kel Mulgimaa pealinnaga varasemast eluperioodist side olemas ja kes on nüüd otsustanud siia naasta.”
„Pärnus on ostjaid väga erineva skaalaga,” räägib oma kogemusest Lahe Kinnisvara Pärnu maakler Krista Järv ja kirjeldab, et koduotsinguil on nii noori peresid, kes soovivad pere suurenedes korterist majja või suuremasse korterisse kolida, investeerimiseks ostjaid kui ka vanemaid inimesi, kes on oma maakodu maha müünud ja soovivad vanaduspõlve mugavustega linnakorteris nautida. „Väga kiiresti on mul ära ostetud veekogulähedased kinnistud, ka need, kus ei ole kommunikatsioonidega liitumisi ja maja püstitatud,“ lisab maakler Järv nõudluse kohta.
Seda, et tänaste koduostjate seas on palju noori, kes soovivad koos laenutaotluse esitada ja nii oma esimese ühise kodu osta, ütleb ka Lahe Kinnisvara Tallinna maakler Tauno Pajuri. „Koos laenu taotledes on laenuvõimekus suurem ja ka sissemakse osa saadakse kahekesi kiiremini kokku,” selgitab Pajuri ja lisab, et muidugi on koduostjate hulgas ka peresid, kes vajavad suuremat elamispinda pere juurdekasvu tõttu. Samuti müüakse üha sagedamini maha oma linnakodu ja soetatakse selle asemel veidi soodsamalt kodu rohelisemasse elukeskkonda linna lähedale maakohta või väikelinna. Neid arenguid soosivad ka koroona ajal tekkinud kaugtöö tegemise võimalused.
„Koduostjate hulgast pole kuhugi kadunud ka vanemad inimesed, kes kolivad kas maalt linna või linnast maale füüsilise toimetulematuse tõttu või sooviga olla lähemal oma lastele ja lastelastele,” nendib Pajuri. „Müüsin just hiljuti korteri Tallinna kesklinnas Liivalaia tänaval, mis suure huvi tõttu läks enampakkumisele. Kui aga on inimesed tänasel kinnisvaraturul on koduotsingul, soovitan julgelt pöörduda enda piirkonna maakleri poole, sest vahel on pakkumisi, mis avalikku müüki ei jõuagi,“ annab Pajuri nõu.
Artikkel avaldati Äripäeva Kinnisvarauudised väljaandes.