Korter puumajas või kivimajas, millega arvestada? Enamasti valib ostja esmalt asukohta, seejärel asukohas asuva infrastruktuuri ja korterite saadavuse järgi ja seejärel teeb valiku, kas kivi- või puitmaja kasuks sõltuvalt ka maja seisukorrast.
„Valikul puitmaja kasuks räägib sageli väiksem korterite arv ning oma hooviala,“ toob Lahe Kinnisvara Pärnu maakler Eerik Rummi puitmajade ühe eelise välja ning jätkab, et on ka ostjaid, kes eelistavad elada just suures majas, kus on palju kortereid ning anonüümsust rohkem. Lisaks on seal ka ühistu arved väiksemad, kuna kortereid rohkem, mille vahel kulusid jagada.
Kuid renoveerimata puit- ja paneelmajades tuleb arvestada veel ühe olulise nüansiga, ütleb Lahe Kinnisvara Tartu maakler Merily Meedla, et maja esimene korrus võib olla jahedam kui maja vahekorrused. Kui puitmajades saab ise ahju kütmist või õhksoojuspumpa reguleerida, siis paneelmajades otsustab majarahvas, kui soojaks maja köetakse, välja arvatud juhul kui korterisse pole just õhksoojuspumpa paigaldatud. Samas on üldiselt keskküttega korteris suhteliselt püsiv toatemperatuur ja inimesed ei pea ahju kütmisega vaeva nägema. „Puitmajade puhul tuleb mõelda ka sellele, et kas küttepuude vedamine kõrgemale kui esimesele korrusele on jõukohane ja kas küttepuid on kusagile võimalik hoiustada,“ lisab maakler Merily Meedla.
„Korter Viljandi vanalinna puitmajas on väga hinnatud, samuti otsitakse korterit vanematesse majadesse Uueveski piirkonda, kuid teistes piirkondades eelistatakse siiski kivimaju“ kirjeldab Viljandi olukorda maakler Ülle Mainsoo ja jätkab, et enda kogemustele tuginedes, soovivad Viljandis aga eakamad inimesed ka 3. korruselt 1. korrusele kolida.
Viljandis eelistatakse renoveeritud kortermaju. Kenas majas on ikka hea olla, rõdud klaasitud, maja kaunis. Kulud on enam-vähem võrdsed. Kui renoveeritud majades on küttekulud madalamad, võtab pangalaenu tasumine ikkagi oma osa.
Puitmajades tuleb arvestada, et esimene korrus on tavaliselt külmem kui teine. Puitmaju on vähem renoveeritud, kuna tihti elab seal hinnatundlikumad elanikud. „Vanalinn on muidugi teine teema, seal elab palju noori peresid ja paljud majad renoveeritud,“ ütleb Lahe Kinnisvara maakler Ülle Mainsoo.
Tallinna maakler Sirli Nurm toob välja olulise nüansi, mida testida-katsetada enne puitmajja korteri ostmist. Puitmaja puhul tooks välja ka trepi materjali, sest puittrepp sõltuvalt vanusest ja seisukorrast võib nagiseda ja krigiseda, kivitrepp tagab oluliselt madalama mürataseme trepikojas. „Puittrepi puhul valiks mina kõrgema korruse, kuna trepist edasi tagasi käivad naabrid, võivad häirida rahu armastavat elanikku,“ ütleb Lahe Kinnisvara Tallinna maakler Sirli Nurm.
Artikkel kommentaaridega ilmus Geenius portaalis.
Kui soovida küsida nõu või müüa oma korteri, võtke ühendust iga piirkonna maakleri kommentaari autoriga: